Prof. drMarijana Pajvančić u svojoj knjizi “Komentar Ustava Republike Srbije “ukazuje na čitav niz značajnih nedostataka tog najvišeg pravnog akta države. Komentar konkretno navodi krupne nedoslednosti, protivrečnosti i pravno-jezičke rogobatnosti kakve jedan ustav ne bi smeo da ima. Moglo bi se zaključiti da taj Ustav i ne bi bilo moguće popravljati nego da treba doneti potpuno nov dokument. Medjutim, političkog konsensusa i spremnosti za to – nema
Nije ni čudo. Jer, na prvi pogled te nedoslednosti, protivrečnosti i rogobatnosti dokazuju da je Ustav s m a n d r l j a n, kako je to ocenjeno na sesiji Druge vojvodjanske konvencije. Ustav, dakle, nije bio porodjaj nove države – nego pobačaj. Na drugi pogled, medjutim, jasno je da je sve to učinjeno smišljeno i namerno. Naime, propisani postupak za promenu Ustava kao i Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi, a pogotvu praksa političkih partija i odnos parlamenta prema do sada podnetim narodnim inicijativama takvi su da dekuražiraju gradjane i stvaraju kod njih osećaj nemoći da bilo šta promeni bez volje političkih partija. Ništa danas nije moguće učiniti ni u oblasti zapošljavanja ni u oblasti poliitičkih i drugih odluka bez partija.Tipičan primer i do krajnjih kosekvenci doveden sistem partitokratske vladavine.
Kakve su onda šanse za društveni boljitak? Jedino da se ukine monopol partija na ustavotvotrstvo i d a – mimo njih – a putem nevladinih organizacija, stručnih, staleških i drugih udruženja pokrene čitav niz okruglih stolova radi rapsrave o pitavima donošenja novog ustava kao i o najbitnijim društvenim vrednostima na kojima treba da počiva novi ustav.Tim putem oformio bi se ustavootvorni pokret radi pritiska i na vladajuće i na opozicione stru kture da se otvori proces donošenja novog ustava. Možda bi čak predsednik Republike koji je nedavno otvoreno izrazio svoje nezadovoljstvo političkim sistemom u Srbiji mogao da bude inicijator takvog pokreta.
Novi Sad, 18. jul 2010.